o nas
|||kontakt
Zeskanuj ten kod, a potem zapisz w smartfonie nasze dane (adres pocztowy, telefon, email, www). Zawsze mogą ci się przydać.
Projekt „Alternatywa II” realizujemy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa Śląskiego na lata 2014-2020, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Zakończyliśmy 1 edycję projektu „Alternatywa II”, pełną emocji, atrakcji i wielu działań mających zachęcić osoby z niepełnosprawnością do podejmowania aktywności. To było intensywne 18 miesięcy.
Uczestnicy projektu „Alternatywa II” poza miesiącami spędzonymi na zajęciach kulinarnych, stolarskich, ceramicznych, mieli okazję do spotkań z psychoterapeutą, wzięli udział w warsztacie aktywizującym. Spędzili dwa tygodnie w Szczyrku na warsztacie rehabilitacyjno – uspołeczniającym, gdzie poza rehabilitacją ruchową, zajęciami aktywizującymi i integracyjnymi korzystali z uroków uzdrowiska.
Uczestnicy wzięli także udział w spotkaniach ze stylistką, które służyły poprawie wizerunku lub eliminowania barier w dostępie do pracy. Część osób skorzystała również z kursów zawodowych oraz staży.
Przez cały czas trwania projektu uczestnikom „Alternatywy II” towarzyszyła specjalistka do spraw reintegracji, która organizowała różnorodne zajęcia (m.in. wyjścia do kawiarni, kina, przejażdżki rowerowe, ognisko, zajęcia na siłowni).
Uroczyste zakończenie i podsumowanie projektu odbyło się w restauracji „Maryna”. Mamy nadzieję, że uczestnicy bogatsi o nowe doświadczenia i intensywną aktywizację będą pamiętali, że niezależnie od życiowych problemów można znaleźć jakieś rozwiązanie, że „zawsze jest jakaś Alternatywa”.
Zapraszamy do fotograficznej relacji z ostatnich miesięcy 1 edycji „Alternatywy II”.
Uczestnicy projektu „Alternatywa II” na przełomie marca i kwietnia wyjechali na dwutygodniowy warsztat rehabilitacyjno – uspołeczniający do Szczyrku. Celem pobytu był trening umiejętności społecznych, integracja oraz działania rehabilitacyjne.
Relację z tego wyjazdu przygotował Przemek Mateja, on również przygotował prezentację multimedialną i dokumentację fotograficzną.
Dnia 23.03.2019r wczesnym rankiem wyjechaliśmy 14 osobową grupą na warsztat rehabilitacyjno - uspołeczniający do Ośrodka Leczniczo-Wypoczynkowego „Adam” w Szczyrku.
Wyjazd odbył się w ramach projektu: Alternatywa II. Obecne z nami były również 2 panie animatorki, które organizowały dla nas czas wolny. Gdy dotarliśmy na miejsce przydzielono nam 2 lub 3 osobowe pokoje z łazienkami. Po zakwaterowaniu każdy z nas miał umówioną wizytę u dyżurującego lekarza, który przeprowadził z nami szczegółowy wywiad. Otrzymaliśmy kartę pacjenta, a w niej rozpisane zabiegi. Przez dwa tygodnie korzystaliśmy z całej gamy usług w ramach kinezyterapii, fizykoterapii, hydroterapii i balneoterapii. Mogliśmy także korzystać ze sprzętu sportowego w czasie codziennych porannych, grupowych ćwiczeń gimnastycznych. Czas wolny spędzaliśmy aktywnie na wspólnych spacerach górskimi szlakami lub na deptaku na tutejszym rynku. Chodziliśmy do kawiarni na dobrą kawę i lody, korzystaliśmy z basenu i jacuzzi. Wieczorami prowadziliśmy długie rozmowy z animatorką p. Danką oraz chętnie spędzaliśmy czas przy grach planszowych. Uczestniczyliśmy w kilku wycieczkach autokarowych, między innymi: w wycieczce pętlą beskidzką: Szczyrk- Żywiec- Milówka- Koczy Zamek (podziwiane wspaniałej panoramy Beskidów) -Istebna-zwiedzanie Muzeum Pamięci i Koronek w domu Pani Zuzanny Gawarkowej, następnie przejazd na przejście graniczne do Jasnowic, dalej przejazd przez Kubalonkę do Wisły- spacer i zwiedzanie. Przejazd przez zaporę w Czarnym, powrót do Szczyrku Przełęczą Salmopolską. Chętnie jechaliśmy gondolą na Skrzyczne oraz do Sanktuarium Maryjnego (Na Górce) pod wezwaniem Królowej Polski. W ramach programu rozrywkowego w ośrodku wzięliśmy udział w: wieczorku zapoznawczym i pożegnalnym, zabawie tanecznej przy góralskim zespole muzycznym i spotkaniu z gawędziarzem opowiadającym anegdoty góralskie.
Przez cały okres pobytu organizatorzy zapewniali nam całodzienne wyżywienie w postaci śniadania, obiadu i kolacji oraz całodobową opiekę pielęgniarską.
Czas jaki spędziliśmy tutaj był nam bardzo potrzebny, ponieważ mieliśmy okazję poznać się bliżej i przeżyć wiele niezapomnianych chwil. Był to dla nas czas odpoczynku i zdobycia nowych doświadczeń w relacjach z innymi uczestnikami.
Zapraszamy do fotorelacji i prezentacji
Zajęcia prowadzone w ramach projektu „Alternatywa II” w pełnym rozpędzie.
17 osób uczestniczy regularnie w zajęciach kulinarnych, stolarskich, ceramicznych, korzysta z pomocy animatora wspierającego proces reintegracji, indywidualnych spotkań z psychoterapeutą oraz z zajęć organizowanych przez specjalistę do spraw reintegracji. W ramach tych zajęć uczestnicy spotykali się w grocie solnej, wspólnie wyjeżdżali do stadniny konnej, uprawiali nordic walking. Wszystkie te zajęcia mają na celu zaangażowanie w życie społeczne, poprzez działania, których uczestnicy nie realizują na co dzień.
Zapraszamy do fotograficznej relacji.
Zaczynamy nowe działania w ramach projektu „Alternatywa II”, który realizujemy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz rybnickimi stowarzyszeniami CRIS i „17-tka”.
Projekt ma na celu integrację społeczną, stworzenie warunków do podejmowania aktywności zawodowej i przełamywanie indywidualnych barier utrudniających wejście na rynek pracy osób wymagających pełnego włączenia społecznego. Nasze Stowarzyszenie realizuje w tym projekcie Program Integracji Społeczno - Zawodowej „Jesteśmy Razem" adresowany do 34 osób niepełnosprawnych z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności z miasta Rybnika. Odbędą się dwa 1,5 roczne cykle programu, każdy dla grupy 17 osób.
Program obejmuje:
1. Działania reintegracji społecznej polegające na budowaniu poczucia własnej wartości, motywacji do zmian, zmiany postawy na aktywną, pozwalającą na wejście na rynek pracy poprzez:
- organizację warsztatów kulinarnych, ceramicznych i stolarskich
- udział w warsztacie aktywizującym
- udział w grupie wsparcia
- zajęcia z psychologiem, terapeutą – zgodnie z potrzebami.
2.Działania zmieniające styl życia i poprawa stanu zdrowia poprzez udział w 14 – dniowym turnusie rehabilitacyjno – uspołeczniającym.
3. Działania poprawiające funkcjonowanie społeczne i zwiększające motywację (organizacja zajęć poprawy wizerunku lub eliminowania barier w dostępie do pracy).
Zapewniamy również staże i praktyki zawodowe.
Aby przystąpić do projektu należy wypełnić ankietę rekrutacyjną, dostępną w punktach terenowych Ośrodka, stronie internetowej lub też w pokoju nr 6 Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku, pod adresem ul. Żużlowa 25 44-200 Rybnik, telefon: 32 439 93 06 lub 32 439 93 07.
Całkowita wartość projektu wynosi 2 183 356,24 PLN.
Dofinansowanie projektu z UE: 1 855 852,80 PLN.
Projekt: "Alternatywa II"
Lider projektu: Ośrodek Pomocy Społecznej
Partner projektu: Stowarzyszenie „17-tka”, Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS, Stowarzyszenie na rzecz wspomagania osób z niepełnosprawnością i ich otoczenia „Razem”
Termin realizacji: 01.01.2018–31.12.2020
Obszar: Rybnik
Grupa docelowa: Grupą docelową projektu są osoby przebywające lub opuszczające pieczę zastępczą, bezdomne kobiety, niepełnosprawni, bezrobotni i niepracujący oraz osoby zamieszkujące tereny zdegradowane.