o nas
|||kontakt
Zeskanuj ten kod, a potem zapisz w smartfonie nasze dane (adres pocztowy, telefon, email, www). Zawsze mogą ci się przydać.
To projekt, którego realizację rozpoczęliśmy w marcu 2010 roku. Jego pierwsza edycja dotowana była przez Miasto Rybnik. Po wyczerpaniu finansowania przyznanego przez Miasto Rybnik projekt kontynuowaliśmy ze środków pozyskanych z 1% podatku. Na dalszą jego kontynuację otrzymaliśmy kolejny grant.
Działania zrealizowane w ramach projektu od września 2010 do stycznia 2011:
Dużo pozytywnych emocji i doznań przeżyli uczestnicy projektu w trakcie zajęć wprowadzających do hipoterapii, w Stadninie koni w Rybniku Stodołach. Podczas kilkugodzinnej wizyty osoby niepełnosprawne miały możliwość poznać warunki w jakich żyją konie przeznaczone do hipoterapii oraz przez bliski kontakt poczuć ich ciepło i spokój. Pod okiem instruktora możliwa była też jazda konna. Podczas godzinnej przejażdżki wozem taborowym grupa odpoczywała i podziwiała piękne, zielone okolice Rud Raciborskich. Do grupy osób dorosłych chorujących na Stwardnienie Rozsiane, do których adresowany był projekt dołączyli pensjonariusze z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, znajdującego się w Szpitalu Wojewódzkim w Rybniku. Dla jednych była to wyprawa życia, dla innych okazja do poznania nowych ludzi. Uczestnicy długo wspominali wyjazd i ze wzruszeniem pytali mnie, czy będą mogli jeszcze uczestniczyć w podobnym wyjeździe. To prawdziwy cud, że udało nam się wyjechać gdzieś poza miejsce naszego zamieszkania - tłumaczy jeden z uczestników, który nigdy nie brał udziału w takich zajęciach, gdyż ze względu na chorobę przez kilka lat nie opuszczał miejsca swojego zamieszkania. Dawno nie czułam się tak wspaniale w gronie innych osób. Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w tym wyjeździe i mam nadzieję, że jeszcze tu kiedyś wrócę - dodaje inna uczestniczka. Grupa dorosłych niepełnosprawnych osób otrzymała wsparcie, które pobudziło ich do większej integracji społecznej i aktywności na rzecz własnego rozwoju.
Kolejne łożenia projektowe skierowaliśmy do pensjonariuszy Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Rybniku. Przygotowaliśmy szereg działań, które mają na celu zmotywowanie tych osób do walki z chorobą poprzez zwiększenie ich sprawności psychicznej i aktywności społecznej. I tak na przykład 21 grudnia nasze Stowarzyszenie współorganizowało Wigilię dla pensjonariuszy Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Rybniku, w której wzięło udział ok. 35 osób. Na stole znalazły się typowo wigilijne potrawy a także ciasta i słodycze. Niezapomniany nastrój i świąteczna atmosfera na długo zostaną w pamięci uczestników spotkania, między innymi dzięki dużemu zaangażowaniu naszych wolontariuszy z Zespołu Szkół nr 2 w Rybniku. Uczestnicy Wigilii ze wzruszeniem słuchali kolęd i pastorałek wykonanych przez młodzież, której życzliwe i przyjazne gesty, przyjęte zostały jako najważniejszy podarunek. Aktualnie w ramach prowadzonego wsparcia zapewniamy uczestnikom projektu profesjonalną rehabilitację ruchową. Kolejne planowane przez nas działania to: zajęcia indywidualne z couchem - osobą wspierającą indywidualny rozwój społeczno-zawodowy.
Uczestnicy otrzymali wsparcie psychologiczne w formie zajęć indywidualnych i grupowych. Zorganizowane zostały także zajęcia rehabilitacyjne tj. grupowe zajęcia relaksacyjne, grupowa gimnastyka, masaż usprawniający, hipoterapia, arteterapia. Podczas wyjazdu do instytucji kulturalnych uczestnicy mogli odpocząć i zrelaksować się czerpiąc niezapomniane wrażenia z kontaktu ze sztuką.
Lidia Maier
Projekt wspófinansowany ze środków Miasta Rybnik oraz ze środków Stowarzyszenia „Razem” pozyskanych z 1% podatku we współpracy ze Stowarzyszeniem "Optima Fide"