o nas
|||kontakt
Zeskanuj ten kod, a potem zapisz w smartfonie nasze dane (adres pocztowy, telefon, email, www). Zawsze mogą ci się przydać.
W partnerstwie ze Stowarzyszeniem "Optima Fide" oraz Centrum Rekreacji i Rehabilitacji "Bushido" zrealizowaliśmy projekt: "Razem dla rozwoju - aktywizacja społeczno-zawodowa osób chorych na stwardnienie rozsiane". Jego celem było zwiększenie aktywności społecznej i zawodowej cierpiących na tę chorobę 20 mieszkańców Rybnika, poprzez umożliwienie w/w osobom dostępu do wielowymiarowej rehabilitacji społecznej.
Cierpienie tych osób spowodowane chorobą często nie pozwala na aktywność w różnych sferach życia społecznego, a także na prawidłowe funkcjonowanie w życiu zawodowym. Niejednokrotnie borykają się z problemem osamotnienia i niezrozumienia ze strony swoich bliskich, co skutkuje coraz większą izolacją społeczną i wycofywaniem się z życia zawodowego i społecznego.
Poprzez nasz projekt chcieliśmy stworzyć najlepsze warunki osobom cierpiącym na stwardnienie rozsiane do aktywności społecznej. Pragnęliśmy wzmocnić motywację tych osób do dalszej walki z chorobą oraz przekraczania własnych ograniczeń. Działania projektowe wspomagały funkcjonowanie klubu założonego przez osoby chore oraz ich bliskich. Uczestnicy projektu mięli przede wszystkim uzyskać:
- wsparcie psychologiczne w formie zajęć grupowych i indywidualnych, dające wzrost motywacji do aktywnego życia i niwelowanie poczucia osamotnienia,
- wsparcie doradcy zawodowego, prowadzącego zajęcia komunikacyjne - podnoszące umiejętności interpersonalne.
- wsparcie terapeutyczne w formie zajęć integracyjnych, dzięki którym pogłębiają się relacje z innymi uczestnikami grupy, rozładowuje się napięcie emocjonalne i poprawia kondycja psychiczna tych osób. W tym celu zorganizowalimy kilkudniowy wyjazd integracyjny w góry, który przyczynił się do zwiększenia aktywności uczestników programu, w takich dziedzinach życia jak turystyka, kultura czy sport,
- wsparcie rehabilitacyjne w formie zajęć z hipoterapii, dzięki którym uczestnicy projektu mogli usprawniać funkcje fizyczne i psychiczne.
Integracyjny rajd do Istebnej dla uczestników projektu
Ten wspaniały wyjazd w tak piękne miejsca dał nam wiele radości, poczułam się dowartościowana, odzyskałam wiarę w siebie i przebywania z sobą i przyjaciółmi których poznałam. Mogliśmy rozmawiać o naszych problemach i radościach. Wiem, że jestem silna, bo w górach teren i drogi są trudne do pokonania a ja i my wszyscy cierpiący na nieuleczalną chorobę poradziliśmy sobie. Dużo spacerowaliśmy z naszymi przewodniczkami, które bardzo dbały o nas. Woziły nas samochodami w piękne miejsca, poświęcały nam dużo czasu, służyły pomocną dłonią, rozmową i uśmiechem. Na trasach było wiele wspaniałych imprez, poznaliśmy nowych ludzi, przyjaznych górali. Każdy dzień był dla nas kolejnym wspaniałym odkryciem. Chodziliśmy na wyśmienite zdrowe obiady. Mieliśmy wspaniałe budujące pogawędki przy kawie i słodyczach. Wyrażamy naszym organizatorom tak olbrzymią wdzięczność , za to wyrwanie nas z życia szarej codzienności. Chcemy wyrazić też wdzięczność naszym sponsorom, za dobro z którego mogliśmy skorzystać.
Krystyna Makowska
Jako osoba, sprawująca opiękę nad swoim tatą, jednocześnie osoba patrząca na to wszystko z boku, mogę stwierdzić iż wyjazdy tego typu to naprawdę znakomite rozwiązanie dla osób chorujących na stwardnienie rozsiane i nie tylko. To szansa na oswojenie się ze swoim stanem, nabranie chęci do życia, sposób na to, by zarazić wszystkie osoby niepełnosprawne optymizmem i wiarą, że można spełniać marzenia. Przede wszystkim chodzi tutaj o uświadomienie sobie, że nie jest się samym! Osoby 'zamknięte w czterech ścianach' swojej choroby potrafią rozluźnić myśli i kierować się przesłaniem 'CARPE DIEM'. Dla mnie te trzy dni były ciekawym doświadczeniem, wystarczyło małe zaangażowanie każdego z osobna i tworzyła się miła aura sprzyjająca całej grupie. Myślę , że celem wyprawy mogłoby być pokazanie również innym, że osoby niepełnosprawne też dużo mogą!
Projekt wspófinansowany ze środków Miasta Rybnik oraz ze środków Stowarzyszenia „Razem” pozyskanych z 1% podatku