o nas
|||kontakt
Zeskanuj ten kod, a potem zapisz w smartfonie nasze dane (adres pocztowy, telefon, email, www). Zawsze mogą ci się przydać.
Realizacja projektu miała pomóc w przełamaniu „izolacji” społecznej często odczuwanej przez rodziców dzieci niepełnosprawnych i obudzeniu tkwiącego w nich potencjału. Służyły temu m.in.: szkolenia w zakresie obsługi komputera, pisania wniosków o dotacje, treningu umiejętności społecznych i wychowawczych (metoda Gestalt). Dzięki temu rodzice zostali wyposażeni w umiejętności pozwalające im samodzielnie działać w realizacji celów statutowych. Powołany został także Klub Rodzica, gdzie rodzice mogą spotkać się na wspólnej kawie, ciastku, porozmawiać o swoich sprawach. W trakcie, gdy rodzice biorą udział w szkoleniach, w spotkaniach Klubu Rodzica, w zajęciach z psychologiem, ich dzieci objęte są opieką przeszkolonych pod tym kątem wolontariuszy. Powstało także Biuro Stowarzyszenia doposażone w sprzęt komputerowy (laptopy, drukarka, rzutnik mulimedialny). Zorganizowane zostały także szkolenia dla wolontariuszy i nauczycieli wyposażające ich w umiejętności aktywizujące dzieci niepełnosprawne (pedagogika zabawy). Działania te realizowane były od lutego 2009 do stycznia 2010. W ich efekcie zakładaliśmy:
- przełamać izolację; rodzice wyposażeni w nowe umiejętności będą udzielać profesjonalnego wsparcia kolejnym rodzicom dzieci niepełnosprawnych,
- obudzić potencjał ludzki; przeszkoleni przez nas nauczyciele i wolontariusze prowadzić będ z dziećmi zajęcia z pedagogiki zabawy, w kolejnym etapie kółka zainteresowań. Tym samym wzbogaciliśmy warsztat pracy nauczycieli, a dzieci w integracje społeczną ( nowe umiejętności w występach, kiermaszowe wyroby),
- działać profesjonalnie; wyżej wymienione działania miały wpłynąć na profesjonalizację działań stowarzyszenia - zwiększyliśmy liczbę odbiorców naszej działalności i członków naszego stowarzyszenia.
Trening umiejętności wychowawczych i prospołecznych z wykorzystaniem pedagogiki Gestalt
17 osób (łącznie rodzice i nauczyciele) wzięło udział w 30-godzinnym warsztacie: Trening umiejętności wychowawczych i prospołecznych z wykorzystaniem pedagogiki Gestalt. Dzięki terapii Gestalt człowiek zyskuje większą świadomość siebie, swoich uczuć, emocji. Rozwija swoje umiejętności, zna swoje potrzeby i umie je zaspakajać, uczy się ponosić konsekwencje działań. Po szkoleniu została przeprowadzona ankieta, z której wynika, że aż 93% uczestników wykorzysta zdobytą wiedzę w pracy z dziećmi. Osoby ankietowane wysoko oceniły stopień przydatności pedagogiki Gestalt w rozwijaniu możliwości dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Nauczyciele stwierdzili, że posiadanie nowych umiejętności poprawi jakość ich pracy. Oto niektóre wypowiedzi uczestniczących w szkoleniu: „Super szkolenie - szkoda, że tak mało”, „Jestem bardzo pozytywnie nastawiona do życia po szkoleniu Gestalt”, „Każdy oligofrenopedagog powinien uczestniczyć w takim szkoleniu. Obowiązkowo!”, „Myślę, że każdy powinien wziąć udział w takich warsztatach. Z pewnością przydadzą się w pracy z dziećmi”, „Prowadząca - profesjonalna, chciałabym wziąć udział w podobnych warsztatach”.
Warsztaty z pedagogiki zabawy
20 członków Stowarzyszenia wzięło udział w 20 godzinnym warsztacie: Cztery pory roku- pedagogika zabawy w pracy z dziećmi i młodzieżą z upośledzeniem umysłowym. Propozycje pedagogiki zabawy ożywią tradycyjne nauczanie. Uczą dzieci podstawowych umiejętności szkolnych i społecznych w trakcie zabawy. Są to zabawy ułatwiające wejście w grupę, integrację z nią, rozluźniające, odprężające wykorzystujące ruch, taniec, gest. Zabawy te umożliwiają aktywną zabawę, bez rywalizacji. Osoby biorące w szkoleniu wysoko oceniły przydatnośd metody w pracy i wychowaniu dzieci. Z przeprowadzonej ankiety wynika, że 90% przeszkolonych wykorzysta nowe umiejętności w pracy z dzieckiem. Stwierdzono, że nabycie nowych umiejętności podnosi ich motywację do efektywnej pracy bądź lepszego wychowania dziecka.
Szkolenie komputerowe
11 osób wzięło udział w 50-godzinnym szkoleniu komputerowym. Teamtyka szkolenia obejmowała system operacyjny Windows, pakiet biurowy MS Office (Word, Excel, Power Point), Internet.
Szkolenie w zakresie tworzenia wniosków o dotację
13 osób wzięło udział w 30-godzinnym szkoleniu dotyczącym tworzenia wniosków o dotację. W efekcie szkolenia powstały konkretne pomysły, przekute na wnioski, które Stowarzyszenie złoży w ogłaszanych konkursach grantowych.
Zobacz także: galerię zdjęć, slajdy z prezentacji nt. projeku, film nt. projektu - cz. I, film nt. projektu - cz.II, artykuł: Nie boimy się nowych wyzwań - Tygodnik Rybnicki, 02/2010, artykuł: Poświęcają swój czas dla niepełnosprawnych - Tygodnik Rybnicki, 11/2009, artykuł: Klub Rodzica - Tygodnik Rybnicki, 06/2009, artykuł: Razem jest łatwiej - Tygodnik Rybnicki, 04/2009
Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym udzielonym przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych