o nas
|||kontakt
Zeskanuj ten kod, a potem zapisz w smartfonie nasze dane (adres pocztowy, telefon, email, www). Zawsze mogą ci się przydać.
Pierwsze klapsy, sprawdzanie dźwięku, trzymanie kamery w dłoniach – to były emocjonujące chwile dla młodzieży z niepełnosprawnością, która ma już za sobą swój reżyserski i aktorski debiut.
21.11.2013 odbyło się uroczyste zakończenie projektu „Sztuka, Autonomia, Możliwości – SAMI”, podczas którego młodzież z niepełnosprawnością przeżyła przygodę z filmem, teatrem i dramą.
Projekt „Sztuka, Autonomia, Możliwości – SAMI” realizowany był przez stowarzyszenie „Razem” i Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy z Rybnika, przy wsparciu finansowym Miasta Rybnik. Uroczystość miała miejsce w Domu Kultury Rybnik – Chwałowice - podsumowano kilkumiesięcznej pracę. W ramach projektu, młodzież z niepełnosprawnością uczestniczyła w niestandardowych terapiach. Niecodzienną była filmoterapia. Spotkania na planie filmowym zaowocowały filmem, który został zaprezentowany podczas spotkania. W trakcie uroczystości wręczono też statuetki „Człowiek o złotym sercu”, osobom, dzięki którym realizacja projektu była możliwa.
Skąd pomysł, by terapię dzieci i młodzieży niepełnosprawnej prowadzić poprzez film, teatr zapytaliśmy pomysłodawczynie projektu, Aleksandrę Buglę i Danutę Muras:
- Teatr, taniec i ruch, to takie podstawowe elementy istniejące w naszym życiu od dawnych czasów. Teatr już w swoich korzeniach zawiera terapie, powoduje rozwój, poprawia funkcjonowanie człowieka, jego samoocenę. Sztuka ma pozytywny wpływ na ludzi, a tym bardziej na nasze dzieci z niepełnosprawnością. Poprzez ćwiczenie etiud teatralnych, choreografię, one zaczynają dostrzegać siebie, zaczynają poznawać swoje ciało, a dzięki ruchowi, pracy w różnych płaszczyznach zaczynają dowiadywać się więcej o swoim ciele. Jedni np. nie potrafią podnieść rąk do góry, nie potrafią wykonać określonego ruchu, a teatr ułatwia im poznanie możliwości własnego ciała i wyzwolić nagromadzoną w środku energię. Jeśli ktoś ma problem z werbalizacją, po zajęciach zaczyna mówić i to, co kryje się w środku, rozładowuje się – tłumaczy Aleksandra Bugla.
Filmoterapia
- Moim marzeniem było to, żeby dzieci mogły się zaktywizować, żeby mogły robić coś niecodziennego, coś, co pozwoli im poznać siebie, ale też coś, czego nie robią inni. Tak znalazłam osoby z pasją, które pomogły mi zrealizować to marzenie. W tworzeniu filmu uczestniczyli specjaliści – Grupa Filmowa Wrota z Gliwic, którzy przyjechali do nas z całym profesjonalnym sprzętem i zapoznawali nasze dzieci ze sztuką kręcenia filmu – kończy pani Aleksandra.
Co daje dzieciom praca na planie filmowym?
- Praca na planie filmowym, czyli filmoterapia jest to proces, w którym uczestniczą od początku. Czyli od początku tworzą swoje dzieło, wczuwają się w różne role, są filmowcami, pracują nad dźwiękiem, są aktorami. Taka terapia jest skuteczniejsza od tradycyjnej, ponieważ podczas niej mogą dotknąć, przeżywać, doświadczać każdego elementu, przedmiotu, ale także dotykać emocji, wrażeń, które je spotykają. Jest to dla nich bardzo dobre. Przeżycie tego, daje im poczucie, że uczestniczą w tym naprawdę, a nie tylko oglądają gdzieś z zewnątrz – tłumaczy Danuta Muras.
Teatr Inna Bajka – czy ta grupa to efekt waszych projektów?
- Tak. Inna Bajka, to wysublimowana grupa spośród większej grupy uczestników projektu. Teatr zdobył już wiele nagród, ale dla nas ważniejsze jest to, że uczestniczą w różnego rodzaju festiwalach, przeglądach, spotkaniach teatralnych dla osób z normą intelektualną, czyli uczestniczą na równych prawach w życiu społecznym wraz z pełnosprawnymi osobami. Nie ma tam kategorii, podziału na osoby pełno i niepełnosprawne i to jest dla naszych uczestników najważniejsze. Tam są oceniani bez taryfy ulgowej, nie przez pryzmat niepełnosprawności. Pracują tak jak wszyscy i są oceniani tak jak wszyscy i to jest prawdziwe i uczciwe podejście do nich, jako do ludzi – podsumowuje Danuta Muras.
Uroczystość uświetniły występy grupy teatralnej z Gliwic, teatru Inna Bajka oraz występ zespołu „Do rana”. Na zakończenie odbył się bankiet, podczas którego można było zobaczyć zdjęcia, prace plastyczne oraz wyroby ceramiczne stworzone przez uczestników podczas warsztatów.
Joanna Tarnowska, rybnik1.pl
Zobacz także: fotografie z zajęć filmoterapii planowej, fotografie z zajęć teatralnych, fotografie z uroczystości podsumowania projektu, fotografie z Festiwalu Otwartych Drzwi, fotografie z zajęć ceramicznych, film z warsztatów filmoterapii planowej, galeria fotografii na filmoterapia.eu
_________________________________________________________
W kwietniu rozpoczynamy nasze spotkania ze sztuką w ramach nowego projektu „SZTUKA, AUTONOMIA, MOŻLIWOŚCI –SAMI”. Na dobry początek weźmiemy udział w Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Drzwi w Gliwicach oraz warsztatach animacji lalek –ożywianie wyobraźnią. Zapowiada się bardzo interesujący maraton filmowy i spotkanie z ciekawymi ludźmi. Będziemy kontynuować przygodę z teatrem i dramą –w maju i czerwcu spotkamy się z arteterapeutami i instruktorami teatralnymi. Nad naszym zdrowiem będzie czuwał terapeuta uzależnień a także neuroterapeuci. Już nie możemy się doczekać spotkań na planie filmowym. Może i w tym roku wspólnie stworzymy interesujący film. Zawsze cieszy nas duże zainteresowanie rodziców i nauczycieli naszymi wyrobami z ceramiki. Dlatego tego typu warsztaty są oczkiem w głowie uczestników projektu. Niebawem zrealizujemy nowe pomysły na ceramiczne prace. Zwieńczeniem działań projektowych będzie udział w profesjonalnym spektaklu teatralnym. Czekamy z niecierpliwością na wszystkie spotkania i warsztaty, zapowiada się bardzo ciekawie.
Projekt wspófinansowany ze środków Miasta Rybnik oraz ze środków Stowarzyszenia na rzecz wspomagania osób z niepełnosprawnością i ich otoczenia „Razem”