o nas
|||kontakt
Zeskanuj ten kod, a potem zapisz w smartfonie nasze dane (adres pocztowy, telefon, email, www). Zawsze mogą ci się przydać.
Teatr – rodzinne remedium nawiązywał do realizowanego przez nas w ubiegłym roku projektu profilaktyczno – edukacyjnego dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie oraz ich rodzin zagrożonych i dotkniętych problemem alkoholowym - Szczęśliwa rodzina przez cały rok.
Do realizacji nowego zadania wybraliśmy działania bazujące na technikach teatralnych jako narzędziach pracy terapeutycznej, wychowawczej i edukacyjnej. Edukacja przez działanie, włączająca emocje i wyobraźnię, twórcza praca, bezpośredni kontakt ze sztuką, umożliwiła odreagowanie różnego rodzaju napięć. Poprawiła kontakty interpersonalne, rozwijała asertywność i pogłębiała wiedzę o samych sobie. Programem zostały objęte osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich rodziny z terenu miasta Rybnika. Beneficjentom projektu zastało udzielone wsparcie, zależne od ich potrzeb i możliwości celem podniesienia świadomości, samooceny i złagodzenia negatywnych zjawisk będących konsekwencją nadużywania alkoholu w ich najbliższym otoczeniu.
Zaproponowaliśmy udział w spotkaniach z terapeutą uzależnień, specjalistycznych treningach neuroterapeutycznych – EEG Biofeedback, wyjazdowych zajęciach związanych z grą aktorską oraz udział w spektaklu teatralnym, warsztatach z udziałem zaproszonych artystów, wyjazdach i zajęciach rekreacyjno – profilaktycznych z elementami arteterapii. Zajęcia zostały poprowadzone w oparciu o specjalnie dostosowany zestaw ćwiczeń i zabaw mających na celu kształcenie umiejętności: współdziałania, komunikacji, reagowania na trudności w akceptowany społecznie sposób, radzenia sobie z emocjami, planowego i celowego działania. Odgrywanie aranżowanych sytuacji scenicznych pozwalało uporządkować pozytywne doświadczenia typu: przeżycie, poznanie, doznanie, wiedza, umiejętność i ich wykorzystanie w życiu codziennym, wyzwalało indywidualną kreatywność i spontaniczność u uczestników, którzy mają zaburzoną czy utrudnioną swobodę w wyrażaniu siebie samych, a co za tym idzie trudności z integracją emocjonalno – fizyczną i rozwojem osobowości. Udział w projekcie Teatr – rodzinne remedium pozwoli uczestnikom zbudować pozytywny wizerunek swojej osoby oraz ułatwi nawiązanie prawidłowych relacji w grupie społecznej.
Wyjazdowe warsztaty do Bielska-Białej
W dniu 7.04.2011 r. odbyły się wyjazdowe warsztaty profilaktyczne do Bielska Białej. Warsztaty zorganizowano w Bielskim Stowarzyszeniu Artystycznym Teatr Grodzki. Uczestnicy zostali zaproszeni na spektakl teatralny pt.: "Drzewo, które dawało szczęście" w wykonaniu osób niepełnosprawnych podopiecznych bielskiego Stowarzyszenia. Dużym zainteresowaniem widzów cieszyły się lalki wykonane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Po spektaklu aktorzy zapoznali nas z techniką operowania lalkami. Każdy próbował swoich sił w trudnej sztuce lalkarskiej. Następnie wzięliśmy udział w warsztatach teatralnych, które prowadził aktor, pan Jan Chmiel. Prowadzący zaproponował zabawy integracyjne, ćwiczenia rozluźniające, odgrywanie prostych etiud teatralnych. Pokazał dzieciom jak łatwo można zamienić własną dłoń w pacynkę, sprawić by ręce stały się stadkiem gołębi a sznurek Krawcem Niteczką. Zapoznał uczestników z różnymi rodzajami lalek wykorzystywanych w teatrze lalkowym oraz z etapami ich tworzenia. Po zakończeniu zajęć warsztatowych zjedliśmy pyszny obiad. Zmęczeni, ale uśmiechnięci, wyposażeni w nowe umiejętności udaliśmy się w drogę powrotną do Rybnika.
Zobacz także: galerię zdjęć, artykuł: Razem aktywni - Gazeta Rybnicka, 09/2011, artykuł: Teatr rodzinne remedium - www.ngo.pl, 05/2011
Projekt zrealizowany we współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno - Wychowawczym w Rybniku przy wsparciu Miasta Rybnik oraz ze środków pozyskanych przez Stowarzyszenie "Razem" z 1% podatku