o nas
|||kontakt
Zeskanuj ten kod, a potem zapisz w smartfonie nasze dane (adres pocztowy, telefon, email, www). Zawsze mogą ci się przydać.
Rozstrzygnięto II edycję konkursu „Wolontariat – lubię to!” wyłaniając najaktywniejszych wolontariuszy działających w rybnickich organizacjach pomagających osobom z niepełnosprawnością. Czy można robiąc niewiele dla innych, zrobić wiele dla siebie? To słowa zawarte w jednej z prac konkursowych, której autorką jest Barbara Podleśny z Hospicjum Domowego im. św. o. Rafała Kalinowskiego w Rybniku. Pewne jest, że działania wolontariackie uczestników II edycji konkursu „Wolontariat – lubię to!”, nazwać można robieniem WIELE dla innych. Zapoznając się z tym WIELE, komisja konkursowa miała przyjemną pracę, ale trudny wybór. Brała pod uwagę systematykę wolontariatu, zaangażowanie w działania oraz atrakcyjność czytelniczą lub wizualną i komunikatywność nadesłanego materiału. Oceniając prace, po burzliwych obradach, zadecydowano o przyznaniu wyróżnienia i wyłoniono dwóch zwycięzców. Komisja przyznała dwa pierwsze miejsca oraz wyróżnienie:
I miejsce – Magda Garbaciak oraz Kamila Kluczniok
Wyróżnienie – Małgorzata Gruczelak
Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe m.in.: drukarkę, odtwarzacz MP4, profesjonalną odzież sportową, a pozostali uczestnicy dyplomy. Uroczystość wręczenia nagród uświetnił tort ufundowany przez cukiernię KRÓL z Rybnika.
A wracając do słów Barbary Podleśny, ich trafność obrazuje fragment tekstu jednej z laureatek - Magdy Garbaciak: Wolontariat zmienił mnie. Myślę, że jestem lepszym człowiekiem, że bardziej mi się chce. Dał mi wielką siłę i moc, optymizm i miliardy pomysłów, nauczył cierpliwości i akceptacji. Dzięki niemu poznałam fantastycznych ludzi, z których kilkoro pokochałam.(…) Czasem słyszę „to takie wielkie poświęcenie, ja nie dałbym rady”. Chce żebyście wiedzieli, że ja nie jeżdżę tam żeby się poświęcać, jadę żeby naładować się szczęściem na cały rok, jadę żeby się śmiać, jadę żeby żyć! Bo uwaga wolontariat uzależnia!
Prace konkursowe pokazały jakich wspaniałych wolontariuszy mamy w Rybniku i jak duże jest ich zaangażowanie w pomaganie innym. Motto Arkadiusza Nieszporka – jednego z uczestników konkursu - „Wolontariat, to nie działalność – to styl życia” doskonale do nich pasuje. Zapraszamy także do obejrzenia materiału Arkadiusza Nieszporka.
Zakończyliśmy II edycję konkursu „Wolontariat – lubię to!”. Celem konkursu była promocja idei wolontariatu oraz wyłonienie wolontariuszy, którzy aktywnie i systematycznie angażowali się w działalność wolontariacką.
W konkursie mogły wziąć udział osoby działające w organizacjach pozarządowych, instytucjach, szkołach czy uczelniach Miasta Rybnika. Zgłoszeń uczestników konkursu mogły dokonywać organizacje, instytucje, osoby prywatne korzystające z pomocy wolontariuszy. Uczestnicy mogli też zgłaszać się osobiście. Konkurs w sposób szczególny kierowany był do osób zaangażowanych w wolontariat ukierunkowany na pomoc osobom z niepełnosprawnością. Szczegóły konkursu ujęto w regulaminie.
Do pobrania: Deklaracja uczestnictwa, Regulamin konkursu.
Zgłoszenia przyjmowano od 3 września do 15 października.
--------------------------------
Zakończono realizację projektu: „Akademia Wolontariatu". Przez okres 8 miesięcy organizowaliśmy i promowaliśmy prace wolontariacką w naszym mieście na rzecz osób z niepełnosprawnością. Te działania to swoista aktywność obywatelska i uwrażliwienie społeczności lokalnej na potrzebę dawania z siebie czegoś co mamy najcenniejsze – czas, talenty, siły i dobrą wolę. Bezpośrednimi uczestnikami Akademii byli wolontariusze – około 15 osób rekrutowanych z różnych środowisk - miasta Rybnik. Były to osoby w różnym wieku od 18-stu lat, uczniowie, studenci, osoby z niepełnosprawnością jak również przebywające na emeryturze lub rencie. Uczestników łączył wspólny cel, jakim jest bezinteresowne pomaganie osobom niepełnosprawnym, wola dobroczynnego zaangażowania się na rzecz innych ludzi. W ramach Akademii zaplanowaliśmy dla uczestników szkolenia teoretycznie i praktycznie, w kierunku zdobycia umiejętności i kompetencji psychopedagogicznych. Chcieliśmy w ten sposób przygotowywać grupę wolontariuszy do zadań, które czekają na nich w przyszłości tj. pomoc w prowadzeniu zajęć podczas integracyjnych półkolonii oraz turnusu rehabilitacyjnego, organizowanego przez nasze stowarzyszenie. Szeroka gama programu, jaki oferowaliśmy w naszej akademii, umożliała uczestniczenie w dużej ilości zajęć - ponad 65 godzin różnych form praktycznych i teoretycznych, prowadzonych metodami pracy z niepełnosprawnymi. Należały do nich między innymi: zajęcia terapeutyczne wg. W. Sherborne, Dennisona, Halliwicka, dogoterapii, arteterapii a także fizjoterapeutyczne. Dodatkowo uczestnicy akademii mogli wybrać zajęcia przygotowujące ich do pracy jako "Asystent osoby niepełnosprawnej". To tzw. rehabilitacja społeczna. Podczas zajęć wolontariusze pomagali osobom niepełnosprawnym w codziennych czynnościach np. przyprowadzanie osoby niepełnosprawnej na zajęcia, czy odprowadzanie do domu, wyjścia do instytucji kulturalnych, czy rekreacyjnych. Wszystkie działania wiązały się z aktualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych oraz z ich udziałem w różnych formach wsparcia kierowanych do nich w ramach projektu.
Oprócz zajęć programowych dla wolontariuszy oraz osób z niepełnosprawnością, proponowaliśmy udział w drugiej edycji konkursu „Wolontariat-lubię to” celem którego było nagradzanie wolontariuszy działających na rzecz osób z niepełnosprawnością - w ramach różnych instytucji miasta Rybnik. Nagrodzenie za ich pracę to jedna z form motywujących społeczność lokalną, do działania na rzecz osób z niepełnosprawnością, a także promocja idei wolontariatu.
Lidia Maier
Zobacz także: artykuł: Akademia Wolontariatu- www.ngo.pl, 04/2012, artykuł: "Wolontariat - lubię to!" - Tygodnik Rybnicki, 10/2012, artykuł: "Wolontariat - lubię to!" - Gazeta Rybnicka, 10/2012, artykuł: "Wolontariat - lubię to!" - www.ngo.pl, 11/2012, artykuł: "Wolontariat - lubię to!" - www.rybnik.com.pl, 11/2012, artykuł: "Wolontariat - lubię to!" - www.rybnik.eu, 11/2012
Projekt „Akademia Wolontariatu” dofinansowany został przez Miasto Rybnik oraz ze środków Stowarzyszenia na rzecz wspomagania osób z niepełnosprawnością i ich otoczenia „Razem” pozyskanych z 1% podatku.