o nas
|||kontakt
Rozliczając się za pomoca powyższego programu komputerowego przekazujesz 1,5% na rzecz Stowarzyszenia "Razem". Program nie pozwala na wybór innej organizacji z listy po za naszym Stowarzyszeniem.
Zeskanuj ten kod, a potem zapisz w smartfonie nasze dane (adres pocztowy, telefon, email, www). Zawsze mogą ci się przydać.
Stowarzyszenie RAZEM od wielu już lat jest organizatorem turnusów rekreacyjno-rehabilitacyjnych dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością. Na turnusach opiekują się nimi wolontariusze, którzy w ramach projektu "WOLONTARIAT - to coś dla mnie" byli przygotowywani do pełnienia tej odpowiedzialnej roli. Projekt przygotowywał grupę wolontariuszy do nieodpłatnych działań na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Na szkoleniach poznali różne metody i techniki pracy z osobami niepełnosprawnymi, ale także, uczyli się opieki nad nimi, poznali potrzeby i podstawowe zasady bhp podczas sprawowania opieki. Kompetencje zdobywali szkoląc się z zakresu pedagogiki zabawy, metody Sherborne, Dennison, arteterapii czy dogoterapii. Uczyli się także praktycznej i bezpiecznej opieki. Ale prócz zdobywania nowej wiedzy i umiejętności, również poznawali siebie nawzajem, nawiązywali nowe przyjaźnie. To buduje relacje niezbędne w przecież niełatwym, czekającym ich zadaniu. Uczyli się nie tyko technik pracy, czy opieki, ale dowiedzieli się jakie są prawa wolontariusza, jak bardzo są potrzebni. Po cyklu szkoleń oraz poznaniu swojego podopiecznego, wolontariusze wyjechali na turnus, gdzie zdobywali doświadczenie w praktyce. W pracy ze swoim podopiecznym wykorzystywali techniki i metody poznane podczas szkoleń przygotowujących do turnusu, dzięki czemu byli dobrze przygotowani do czekających wyzwań.
W ramach projektu WOLONTARIAT TO COŚ DLA MNIE, współfinansowanego przez Miasto Rybnik, wolontariusze zostaną przeszkoleni z zakresu poznania wybranych metod i technik pracy z osobami niepełnosprawnym (m.in.: arteterapia, pedagogika zabawy, metoda Sherborne, metoda Dennisona, dogoterapia), z zakresu sprawowania całodobowej opieki, pomocy w czynnościach samoobsługowych itp. oraz bezpieczeństwa i udzielania I pomocy, a także z prawnych podstaw wolontariatu. W efekcie, podczas wakacji wyjadą z niepełnosprawnymi podopiecznymi na dwutygodniowy turnus na Kaszuby. Udział w szkoleniach zapewnia podniesienie własnych kompetencji, wzbogacenie doświadczenia, rozwój osobisty i nabywanie nowych umiejętności.
Zadaniem wolontariusza będzie sprawowanie opieki nad dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną. Osoby niepełnosprawne z wolontariuszami tworzą grupy, nad którymi opiekę i nadzór sprawuje doświadczony pedagog specjalny. Uczestnicy objęci są stałą opieką pielęgniarską i rehabilitacyjną.
Wolontariusze nie ponoszą żadnych kosztów w związku z wyjazdem i pobytem, dodatkowo są ubezpieczeni od NNW i OC. Z wolontariuszami podpisywane są zgodnie z prawem porozumienia wolontariackie.
Istnieje również możliwość – w porozumieniu z uczelnią – zaliczenia praktyk podczas turnusu.
Osoby zainteresowane mogą kontaktować się z Anną Jaszczuk pisząc na adres: aniajaszczuk@wp.pl.
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Rybnik oraz ze środków Stowarzyszenia na rzecz wspomagania osób z niepełnosprawnością i ich otoczenia „Razem”