o nas
|||kontakt
Rozliczając się za pomoca powyższego programu komputerowego przekazujesz 1,5% na rzecz Stowarzyszenia "Razem". Program nie pozwala na wybór innej organizacji z listy po za naszym Stowarzyszeniem.
Zeskanuj ten kod, a potem zapisz w smartfonie nasze dane (adres pocztowy, telefon, email, www). Zawsze mogą ci się przydać.
15 kwietnia w Teatrze Ziemi Rybnickiej odbyło się podsumowanie projektu "Życie-moja samodzielna rola" realizowanego w ramach programu OBYWATELE DLA DEMOKRACJI finansowanego z funduszy EOG. W trakcie gali finałowej wystąpili uczestnicy projektu w przedstawieniu POZNAJMY SIĘ. Podczas wydarzenia gościnnie wystąpił także Teatr „Tęcza” z Gliwic z nagradzanym wielokrotnie przedstawieniem pt. „Ballada cygańska” w reż. Wojciecha Kotylaka oraz zespół folkowy Troye Zillia z Ukrainy.
Poruszające przedstawienie „Poznajmy się” w reżyserii Piotra Adamczyka (aktora i reżysera związanego z tyskim teatrem) jest wynikiem wielomiesięcznych przygotowań i pracy innowacyjną metodą z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. W projekcie „Życie – moja samodzielna rola” teatr posłużył jako miejsce terapii i integracji osób z niepełnosprawnością intelektualną, gdzie to one zostały instruktorami teatralnymi.
Agnieszka Lubina
Dziękuję bardzo serdecznie za dzisiaj. Za wielki finał naszego projektu w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Podziękowania dla goszczących u nas aktorów teatru TĘCZA z Gliwic, podziękowania dla aktorów z naszego projektu, za ich przedstawienie POZNAJMY SIĘ. Podziękowania dla zespołu Troye Zillia z Ukrainy. Podziękowania dla Przemka Buksińskiego za konferansjerkę. I wielkie podziękowania za Waszą obecność. Było na sali ponad 700 osób. Wasze pozytywne reakcje na sali oraz mnóstwo pozytywnych komentarzy w trakcie cateringu, to naprawdę wielki hołd dla naszych aktorów i organizatorów. Serdecznie dziękuję. W najbliższych dniach opublikujemy fotografie z dzisiejszego dnia oraz projektowy film.
P.S. Podziękowania dla wiceprezydenta Rybnika Piotra Masłowskiego za obecność, podziękowania dla wszystkich przybyłych gości reprezentujących różne środowiska, podziękowania dla przybyłych dyrektorów, kierowników, prezesów - naprawdę trudno wymienić wszystkich z nazwiska. Podziękowania dla pracowników i uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej nr 1 w Rybniku za pyszne jedzonko, podziękowania dla Joanny Piotrowskiej z Fundacji Batorego za ciepłe słowa, podziękowania dla Agnieszki Lubiny za ogarnięcie całości. Podziękowania dla Haliny Lach-Opalkowskiej za sprzyjanie projektów. Podziękowania dla Wojtka Kotylaka z Gliwic za obustronną współpracę, podziękowania dla Piotra Adamczyka za reżyserię, podziękowania dla Kseni Muras i Oli Bugli za pracę z naszymi aktorami. Podziękowania dla delegacji z Litwy. Podziękowania dla chłopaków z GKF Wrota z Gliwic: Marcinowi, Łukaszowi i Danielowi za oprawę audiowizualną. Podziękowania dla wszystkich o których w tej chwili zapomniałem. Byliście super!
Krzysztof Chełstowski – prezes Stowarzyszenia „Razem”
SUKCESY GRUPY PROJEKTOWEJ:
04.2016 - Premiera spektaklu POZNAJMY SIĘ stworoznego w trakcie projektu w Teatrze Ziemi Rybnickiej (scenariusz i reżyseria Piotr Adamczyk) w trakcie uroczystości podsumowania projektu
Fotogaleria z uroczystości podsumowania projektu
10.2015 - Tomek i Marcin biorą udział przy organizacji 20 Rybnickiej Jesieni Kabaretowej (Ryjek) - zobacz
07.2015 - Ola - uczestniczka projektu - otrzymuje wyróżnienie podczas VI Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego MOST w Gdańsku
06.2015 - Wystąpilismy na Festynie Rodzinnym przy SOSW w Rybniku
05.2015 - Znowu nas zaproszono na występy, z czego niezmiernie się cieszymy. Tym razem wystąpiliśmy na Pierwszym Przeglądzie Amatorskiej Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Katowicach
05.2015 - Zaproszono nas na IX GLIWICKIE SPOTKANIA TĘCZOWE. Oprócz naszego występu atrakcji było wiele
04.2015 - Uczestnicy projektu wzięli udział w otwarciu Konferencji "Film w terapii", która odbyła się w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego DRZWI w Gliwicach. Zagrali etiudę "Krzesła"
04.2015 - Na Ogólnopolskim Festiwalu "Razem przez Sztukę" w Dąbrowie Górniczej uczestnicy projektu zdobyli swoim występem I miejsce. "No miło nam było ogromnie!
"GDY MY ĆWICZYMY, NASZE MAMY SPOTYKAJĄ SIĘ NA KLACHY"
Rodzice naszych uczestników spotykają się ze sobą przy kawie i ciastku. A przy okazji trochę o życiu porozmawiają, jakiś problem rozwiążą...
Zakończone spotkania animacyjne
Zakończyły się spotkania animacyjne dla rodziców uczestników projektu „Życie – moja samodzielna rola”. Ich ideą było wzmocnienie rodziców w radzeniu sobie z ich nieoczekiwaną rolą – rolą rodzica osoby z niepełnosprawnością.
Podczas zajęć, bogatych w emocje, otwartość i zwierzenia, poruszaliśmy tematy związane z porozumiewaniem się z innymi, sztuką odmawiania, ochrony swoich praw, wzmacniania swoich mocnych stron i poczucia wartości.
Szczególnie ważne były spotkania dotyczące komunikacji z dzieckiem i dostrzegania jego potrzeb oraz respektowania jego systemu wartości. Dlatego ważne, bo dotyczyły budowania wzajemnego szacunku rodzic – dziecko. Ukazały też rodzicom wymiar autonomii osoby z niepełnosprawnością, dając do zrozumienia, że np. dwudziestoparolatek, to człowiek dorosły, mimo posiadanej niepełnosprawności.
Wartość tych zajęć wzmacniał fakt, ze prowadzący – Jarosław Tarnowski, trener i terapeuta, sam jest rodzicem dziewczyny z niepełnosprawnością. Można powiedzieć, że zna sprawę od kulis, z autopsji, rozumiejąc i czując podobnie do uczestników.
SCENARIUSZE ZAJĘĆ WARSZTATOWYCH
W ramach naszego projektu powstały dwa profesjonalne scenariusze zajęć teatralnych/aktorskich do pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Udostępniamy je i zachęcamy do korzystania z nich.
Celem realizacji scenariusza jest przygotowanie uczestnika/uczestniczki z niepełnosprawnością intelektualną do odgrywania różnorodnych ról społecznych w procesie reintegracji społecznej. Umiejętności te uczestnik/uczestniczka z niepełnosprawnością intelektualną ma nabyć poprzez wykonywanie wielorakich czynności teatralnych. Poprzez role społeczne nie należy rozumieć tu wprost klasycznych ról: ojca, matki, syna, córki, kolegi, koleżanki, przyjaciela, przyjaciółki, ucznia, uczennicy, pracownika, sąsiadki itp. Poprzez udział w różnorodnych ćwiczeniach teatralnych uczestnik/uczestniczka z niepełnosprawnością intelektualną ma nabyć umiejętności, które mogą prowadzić ją/go do pozytywnego pełnienia tychże ról, jednak nauka pełnienie tych ról nie jest celem tegoż scenariusza. Uczestnik/uczestniczka z niepełnosprawnością intelektualną ma raczej nauczyć się komunikować i odczytywać, werbalne i pozawerbalne treści płynące z otoczenia, aby na miarę swoich potrzeb i możliwości móc włączać się samodzielnie i uczestniczyć w życiu społeczności lokalnej, w której na co dzień przebywa. Dodatkowym bardziej szczegółowym celem działań jest nabycie przez uczestnika/uczestniczkę z niepełnosprawnością intelektualną kompetencji do pełnienia roli społecznego instruktora teatralnego/instruktorki teatralnej, który/która pod okiem teatrologa jest w stanie poprowadzić różnorodne ćwiczenia teatralne dla różnych grup osób: od przedszkolaków po uczestników Uniwersytetu III Wieku.
Scenariusz - grupa "początkująca"
Scenariusz - grupa "zaawansowana"
O PROJEKCIE PRZECZYTAJ TAKŻE NA:
* NASZE SPRAWY.EU: „Życie - moja samodzielna rola"
Więcej: http://naszesprawy.eu/kultura-i-sztuka/11067-zycie-moja-samodzielna-rola.html
* GAZETA RYBNICKA: Kalejdoskop kulturalny (strona 34)
Więcej: http://www.rybnik.eu/__files/rybnicka42016.pdf
* JESTEM.PL: PIOTR ADAMCZYK w spektaklu POZNAJMY SIĘ
Więcej: http://www.stowarzyszenie-jestem.pl/component/content/article/86-piotr-adamczyk-w-spektaklu-poznajmy-si
* RYBNIK.COM.PL: „Poznajmy się” - rybnickie stowarzyszenie zaprasza na spektakl
Więcej: http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,and-8222;poznajmy-sieand-8221;-rybnickie-stowarzyszenie-zaprasza-na-spektakl,wia5-3282-29936.html
* KULTURA.RYBNIK.EU: Przez sztukę do życia
Więcej: http://www.kultura.rybnik.eu/pl/content/przez-sztuke-do-zycia-zycie-moja-samodzielna-rola1858429538
* CRIS.ORG: Czy integracja osób niepełnosprawnych intelektualnie to poszukiwanie Świętego Graala?
Więcej: http://www.cris.org.pl/notes-ngo/zobacz/Czy-integracja-osob-niepelnosprawnych-intelektualnie-to-poszukiwanie-Swietego-Graala
* NASZ RYBNIK.COM: Niezwykły projekt z finałem na deskach rybnickiego teatru
Więcej: http://www.naszrybnik.com/site/art/3-kultura-i-edukacja/0-/7537-niezwykly-projekt-z-finalem-na-deskach-rybnickiego-teatru.html
* NIEPELNOSPRAWNI.PL: Integracja przez aktorstwo
Więcej: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/311020
* NGO.PL: Rybnik. Czy integracja osób niepełnosprawnych intelektualnie to poszukiwanie Świętego Graala [wywiad]
Więcej: http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosc/1899591.html
* NGO.PL: Rybnik. Rybnicka Jesień Kabaretowa Ryjek otwarta na niepełnosprawność [relacja]
Więcej: http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosc/1673720.html
* NGO.PL: Gdańsk. Rybnik. Sukces rybniczanki na prestiżowym Ogólnopolskim Festiwalu [relacja]
Więcej: http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosc/1653513.html
* E-NASZE MIASTO: "Ola jest podopieczną Stowarzyszenia „Razem” wspomagającego osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Obecnie bierze udział w projekcie Stowarzyszenia „Życie - moja samodzielna rola”, gdzie uczy się sztuki teatralnej – mówi Aleksandra Bugla - teatrolog, opiekunka dziewczyny. Bardzo dobrze opanowała pantomimę i wcale nie przeszkadza jej w tym niepełnosprawność (Ola ma Zespół Downa – red.) Angażuje się maksymalnie w każde zajęcia."
Więcej: http://www.enaszemiasto.pl/text/3000/niepelnosprawna-ola-z-rybnika-zdobyla-wyroznienie-aktorskie-w-trakcie-prestizowego-vi-ogolnopolskiego-festiwalu-teatralnego-most-w-gdansku.htm
* KULTURA.RYBNIK.EU: "Jej wysiłki zostały docenione. Na deskach teatru „Miniatura” w Gdańsku konkurowała z osobami pełnosprawnymi. Ze swoją grupą teatralną byli jedyni osobami niepełnosprawnymi, które zakwalifikowały się do festiwalu."
Więcej: http://kultura.rybnik.eu/pl/content/sukces-rybniczanki-na-prestizowym-ogolnopolskim-festiwalu-teatralnym1870338505
* CRIS.ORG.PL: "Niepełnosprawna Ola z Rybnika zdobyła wyróżnienie aktorskie w trakcie prestiżowego VI Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego MOST w Gdańsku"
Więcej: http://www.cris.org.pl/notes-ngo/zobacz/Rybniczanka-wyrozniona-2015
* FILMOTERAPIA.EU: "Założeniem projektu jest reintegracja społeczna osób z niepełnosprawnością intelektualną z terenu Rybnika oraz miejscowości przyległych, głównie poprzez profesjonalne działania teatralne". Informacja o projekcie ukazała się na stronie partnera projektu GFK "Wrota".
Więcej:http://filmoterapia.eu/page,202,strona,ZYCIE__MSR.html
* NGO.PL: "Aktorka, reżyser filmowy, fotograf – to tylko niektóre osoby, które w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego DRZWI w Gliwicach mogły uczyć się sztuki teatralnej od podopiecznych rybnickiego Stowarzyszenia „Razem” - osób z niepełnosprawnością intelektualną."
Więcej: http://slaskie.ngo.pl/wiadomosc/1631051.html
* RYBNIK1.PL: "... rozpoczęli prowadzenie warsztatów, nierzadko przeznaczonych dla osób pełnosprawnych. Członkowie grupy stają się instruktorami. I to dla nich brzmi dumnie. Bo pokazują, iż osoby z niepełnosprawnością intelektualną mają coś do zaoferowania innym. Chcą obalać stereotyp, że niepełnosprawnym trzeba stale pomagać, „prowadzić za rączkę”.
Więcej: http://rybnik1.pl/niepelnosprawni-aktorzy-z-rybnika-poprowadzili-warsztaty-na-miedzynarodowym-festiwalu/
* RYBNIK.COM.PL: "Sukces grupy teatralnej „Inna Bajka” z Rybnika. Młodzież miała zaszczyt uczestnictwa w Międzynarodowym Festiwalu Filmowym, podczas której poprowadziła nietypowe warsztaty."
Więcej: http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,mlodziez-z-rybnika-wziela-udzial-w-miedzynarodowym-festiwalu-filmowym,wia5-3282-27103.html
* NGO.PL: Rybnik. Niepełnosprawni jako instruktorzy teatralni? To działa! "Wychodząc do ludzi, udowadniają, że są pełnosprawnymi obywatelami, tak jak my"
Więcej: http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosc/1637441.html
* GAZETA RYBNICKA: "Poprowadzili warsztaty teatralne podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Drzwi” w Gliwicach"
Więcej: http://www.rybnik.pl/__files/rybnicka5_2015.pdf (str.34)
MATERIAŁY WIDEO NT. PROJEKTU
https://www.youtube.com/watch?v=NP0CFlXMZEg (program lokalnej telewizji TVT z gali podsumowującej projekt)
https://www.youtube.com/watch?v=2JJpQi5AcNQ (filmik GFK Wrota)
https://www.youtube.com/watch?v=FyjwBYQY1rg&feature=youtu.be (filmik GFK Wrota)
http://ogloszenia.ngo.pl/x/1446111
http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,stowarzyszenie-and-8222;razemand-8221;-rusza-z-niezwyklym-przedsiewzieciem,wia5-3282-26548.html
http://www.cris.org.pl/notes-ngo/zobacz/Razem-z-wolontariuszami-2015
http://slaskie.ngo.pl/wiadomosc/1446821.html
STALE ĆWICZYMY CZYLI WARSZTATY TEATRALNE
Co tu dużo pisać - sami zobaczcie - fotogaleria
PIERWSZE KOTY ZA PŁOTY
Pierwsze koty za płoty! W czwartek 23.04 podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Drzwi w Gliwicach uczestnicy projektu „Życie - moja samodzielna rola” poprowadzili warsztaty teatralne z „innej bajki”.
To było dla nas nie lada wyzwanie i ciekawe doświadczenie bo w spotkaniu brały udział osoby związane z teatrem, aktorzy, filmowcy i wolontariusze. Kilka dni przed wydarzeniem debatowaliśmy nad wyborem ćwiczeń teatralnych. Zgodnie orzekliśmy, że na początek musimy wszystkich porządnie rozgrzać. Rozdaliśmy uczestnikom „ogonki” i zaczęło się! Każdy chciał zdobyć jak najwięcej ogonków dla siebie. Po chwili byliśmy już skoncentrowani na kolejnym zadaniu. Część z osób odegrała rolę wojowników a druga część zwiewnych nimf. To jest nasze ulubione ćwiczenie więc musiało znaleźć się w repertuarze! Widzieliśmy, że nimfy i wojownicy byli bardzo wyczerpani energicznymi pląsami więc zaproponowaliśmy spokojniejsze ćwiczenia. Po zakończeniu spotkania długo rozmawialiśmy o wrażeniach z udziału w warsztatach. Najbardziej cieszy nas to, że mogliśmy dać innym coś czego wcześniej nie znali i to co sprawia nam największą frajdę – wspólną zabawę.
IDEA PROJEKTU
Założeniem projektu jest reintegracja społeczna osób z niepełnosprawnością intelektualną z terenu Rybnika oraz miejscowości przyległych, głównie poprzez profesjonalne działania teatralne. Działania te mają za zadanie wyposażenie osób z niepełnosprawnością intelektualną w umiejętność odgrywania różnorodnych ról społecznych, co przekłada się na lepsze funkcjonowanie osób z niepełnosprawnością intelektualną w środowisku społecznym. Celem działań jest także umożliwienie osób z niepełnosprawnością intelektualną wejścia w rolę społecznych instruktorów teatralnych pracujących z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi.
Zwieńczeniem działań będzie m.in. przedstawienie teatralne osób pełno- i niepełnosprawnych zaprezentowane szerszej publiczności Rybnika i okolic. Wsparciem objęci zostaną także rodzice/opiekunowie osób z niepełnosprawnością intelektualną, celem wypracowanie wśród nich mechanizmów samopomocowych w zakresie opieki i reintegracji nad swoimi dziećmi. Realizacja projektu w partnerstwie pozwoli na wzajemną wymianę doświadczeń NGO, a także integrację sektora pozarządowego na polu promowania aktywności społecznej osób z niepełnosprawnością intelektualną.
REKRUTACJA DO PROJEKTU OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ I ICH RODZICÓW
Zapraszamy do udziału w projekcie: „Życie - moja samodzielna rola”. Poszukujemy 20 osób z niepełnosprawnością intelektualną z terenu Rybnika i okolic, które przez rok chcą brać udział w warsztatach teatralnych. Pragniemy osoby te nauczyć różnorodnych technik pracy teatralnej, aby w efekcie mogły samodzielnie poprowadzić warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz wziąć udział w przedstawieniu teatralnych przygotowanym przez profesjonalnego reżysera. W trakcie projektu jego uczestnicy będą mieli także okazję wziąć udział w indywidualnym treningu umiejętności społecznych w realnych sytuacjach życiowych.
Pobierz formularz zgłoszeniowy
Do udziału w projekcie: „Życie - moja samodzielna rola” zapraszamy także 20 rodziców osób z niepełnosprawnością intelektualną. Pragniemy zorganizować dla was spotkania, które pomogą Wam w rozwiązywaniu problemów własnych dzieci. Tematyka spotkań będzie uwzględniała Wasze codzienne troski i problemy. Spotkania dla Was poprowadzą doświadczeni specjaliści – prywatnie rodzice dzieci z niepełnosprawnością.
Pobierz formularz zgłoszeniowy
W pierwszej kolejności będziemy do projektu przyjmować pary: dziecko z niepełnosprawnością intelektualną i jego rodzic. Na wypełnione formularze zgłoszeniowe czekamy do 20.03.2015.
REKRUTACJA DO PROJEKTU WOLONTARIUSZY
Masz skończone 16 lat? Chcesz wziąć udział w profesjonalnych szkoleniach teatralnych? (zupełnie za darmo) Chcesz wyjechać z naszymi podopiecznymi na przeglądy i konkursy teatralne? (też zupełnie za darmo) Chcesz brać udział w warsztatach teatralnych prowadzonych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną? Jeśli tak, to ten projekt jest dla Ciebie!
Wolontariusze, którzy zechcą wziąć udział w projekcie: "ŻYCIE - MOJA SAMODZIELNA ROLA":
- wezmą udział w specjalistycznych kursach dotyczących pracy teatralnej z osobami z niepełnosprawnością intelektualną,
- będą mogli wziąć udział w warsztatach teatralnych prowadzonych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną,
- będą mogli wziąć udział w warsztatach teatralnych prowadzonych przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną,
- będą mogli wziąć udział w przeglądach i konkursach teatralnych (jako asystenci osób z niepełnosprawnością intelektualną),
- będą mogli wziąć udział w przygotowaniu przedstawienia teatralnego z udziałem osób z niepełnosprawnością intelektualną,
- będą mogli wystąpić jako aktorzy/asystenci w trakcie przedstawienia teatralnego z udziałem osób z niepełnosprawnością intelektualną,
- będą mogli wziąć udział w spotkaniach dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością intelektualną.
Pobierz formularz zgłoszeniowy lub zadzwoń: 530-770-425
Zobacz nasze wcześniejsze działania teatralne: tutaj