o nas
|||kontakt
Zeskanuj ten kod, a potem zapisz w smartfonie nasze dane (adres pocztowy, telefon, email, www). Zawsze mogą ci się przydać.
Wizyta gości z niemieckiego Dorsten
Od 6 do 9 października 2013 trwała wizyta gości z niemieckiego Dorsten – nauczycieli, przedstawicieli urzędu i organizacji pozarządowej. Wizyta odbyła się w ramach projektu Comenius Regio, współfinansowanego przez Unię Europejską. Ze strony polskiej w projekcie uczestniczą rybnicki Urząd Miasta, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy oraz nasze Stowarzyszenie „Razem”.
- Celem projektu jest min. wymiana doświadczeń w zakresie edukacji w systemie polskim i niemieckim, szczególnie w odniesieniu do dzieci niepełnosprawnych, poszerzenie oferty edukacyjnej jaką możemy zaoferować dzieciom z niepełnosprawnością - tłumaczy Justyna Pieczka, nauczycielka SOSW, odpowiedzialna za realizację projektu. Temat projektu – „Nauczyciele pełni pomysłów – motywowanie i aktywizowanie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi” – pomoże na wymianę między nauczycielami, sposobów i metod, na jak najlepsze motywowanie do działania dzieci z niepełnosprawnością.
Goście z Dorsten zapoznali się z działalnością Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego. Tam mieli możliwość sprawdzenia, jak w Polsce wygląda edukacja dzieci ze specjalnymi potrzebami. Spotkali się również z wiceprezydent Rybnika, Joanną Kryszczyszyn oraz członkami stowarzyszenia „Razem”, które w Rybniku zajmuje się wsparciem osób niepełnosprawnych.
Jak wygląda edukacja w Polsce widziana oczami gościa z Niemiec, zapytaliśmy Margarete KannengieBer, dyrektorkę szkoły specjalnej w Dorsten:
- Jest dużo spraw podobnych, problemy nauczycieli są podobne. W waszej szkole specjalnej widać, że nauczyciele robią wszystko, by uczniowie czuli się ważni, widać dobry kontakt między nauczycielami
a uczniami. Widzimy, że polscy nauczyciele są bardzo zaangażowani w zajęcia pozaszkolne, próbują rozwijać dzieci. Budują dobrą atmosferę, a to jest baza, by tworzyć dobre rzeczy.
Projekt Comenius Regio potrwa 2 lata, do lipca 2015 roku, w tym czasie odbędą się jeszcze min. szkolenia dla nauczycieli oraz kolejne wizyty i rewizyty polskich i niemieckich nauczycieli, urzędników i członków organizacji pozarządowej.
Joanna Tarnowska
Zobacz także: fotografie I mobilność, fotografie II mobilność
_______________________
Celem programu Comenius Regio jest wzmacnianie europejskiego wymiaru w edukacji poprzez promowanie współpracy między lokalnymi i regionalnymi władzami oświatowymi w Europie, realizacja celów programu Comenius, a w konsekwencji wzbogacenie oferty edukacyjnej dla uczniów. Partnerstwa w ramach programu Comenius Regio dają możliwość wzajemnego uczenia się, wymiany najlepszych praktyk, rozwijania struktur współpracy międzynarodowej. Projekt ma formę badawczą. W jego realizację zaangażowani będą nauczyciele z SOS-W w Rybniku, szkoła z Dorsten, Urząd Miasta w Rybniku oraz Stowarzyszenie Razem. Rola Urzędu Miasta w Rybniku będzie polegała na pełnieniu funkcji koordynatora i administratora projektu, organizacji szkoleń dla nauczycieli, zaangażowaniu w przygotowanie imprez oraz publikowaniu i upowszechnianiu rezultatów projektu (np. informacje na stronie internetowej). Stowarzyszenie Razem działające przy SOS-W w Rybniku również będzie nas wspierać w organizacji imprez związanych z realizacja projektu oraz w promowaniu projektu w środowisku lokalnym. Pozostałe działania takie jak: organizacja konferencji, przygotowanie wizyt szkoły partnerskiej, wymiana doświadczeń, wzbogacanie oferty edukacyjnej będą realizowane przez nauczycieli z SOS-W w Rybniku.
Projekt będzie realizowany od 01.08.2013r. – 31.07.2015r.
Przeprowadzone ankiety , wywiady, obserwacje, analiza dokumentacji pozwoliły nam precyzyjnie określić problem, który zamierzamy rozwiązać w trakcie trwania projektu. Po szczegółowej analizie doszliśmy do wniosku, że większość uczniów naszej szkoły ma problemy z motywacją do nauki. Jak pokazują badania przyczynami słabej motywacji są najczęściej: niska samoocena, brak celów życiowych, patologie w rodzinie, wymagania niedostosowane do możliwości ucznia, brak dobrych nawyków. Postanowiliśmy to zmienić stąd nasze zaangażowanie nad przygotowaniem wniosku, którego tytuł brzmi: Nauczyciele pełni pomysłów. Motywowanie i aktywizacja uczniów z specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Głównymi celami projektu są pogłębianie wiedzy nauczycieli, wymiana doświadczeń z regionem partnerskim, uatrakcyjnienie oferty edukacyjnej co w rezultacie podniesie poziom motywacji wśród uczniów. W tym celu zamierzamy stosować różne formy podczas realizacji projektu:
• spotkania robocze wszystkich partnerów w projekcie
• wymiany pracowników zaangażowanych w edukację szkolną
• badania, studia przypadków
• konferencje, seminaria, warsztaty
• kółka zainteresowań dla uczniów (w tym konkursy)
• kampanie informacyjne
• publikacja i upowszechnianie materiałów
• językowe przygotowanie personelu uczestniczącego w projekcie
• autoewaluacja
• upowszechnianie rezultatów projektu
• wymiana doświadczeń i najlepszych praktyk
• podnoszenie oferty edukacyjnej dla naszych uczniów
Partnerzy: Stadt Dorsten, Dorstener Arbeit von Ketteler Schule, Urząd Miasta w Rybniku, Stowarzyszenie RAZEM, SOS-W w Rybniku